Prečo by sme mali byť Američanmi? (dokončenie)

Putovanie po Amerike Iľju Iľfa a Jevgenija Petrova (Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, Bratislava, 2013) je poučná kniha, lebo títo dvaja ruskí satirici písali úprimne.

Snažili sa svojským štýlom objaviť ducha krajiny, cez ktorú prešli krížom – krážom vďaka manželom Adamsovcom. A nadchýnali sa spôsobmi, ktoré možno dnes už v Amerike nevidieť, za to môžu byť ešte vždy vzorom pre iných.

Na príkladoch v knihe uvádzajú a dokazujú, že ak im v Amerike niekto niečo sľúbil, tak to aj splnil. Teda netrepal do vetra. Možno to bolo tým, že už vtedy boli obaja známymi spisovateľmi, ale aj tak ide o zaujímavý postreh pôsobivo a vtipne opísaný. Každý z nás pozná more príkladov, ako nám niekto niečo sľúbil a v skutočnosti nás len ťahal za nos. Iľf s Petrovom presvedčivo tvrdia, že je to črta Ameriky. Obdivovali čistotu pôvodných Indiánov a ľudí, ktorí sa im snažili pomôcť prežiť v nových podmienkach.

A potom sú v knihe zaznačené množstvá príhod spojených s cestovaním autom od oceána po oceán – z New Yorku do San Francisca a späť. Z toho nepreberného vreca zážitkov jednoznačne vyplýva, že ak v roku 1935 mal v USA niekto na ceste problém, okamžite začala záchranná akcia úplne neznámych ľudí. A títo ľudia vôbec neuvažovali, že by čakali za to protislužbu. Dokonca poďakovanie považovali za priam urážku, lebo niečo také ako je pomôcť inému na ceste, je služba, ktorá bola v Amerike samozrejmosťou.

Skúste dnes mať u nás problém na ceste. Ak vám aj niekto pomôže, možno vás aj okradne, alebo inak poškodí. Ak sa objaví nezištný človek, najradšej by ste mu dali zahrať v rádiu. A pritom takéto spôsoby boli niekedy aj u nás úplne prirodzené.

Iľf s Petrovom v Putovaní po Amerike skúmajú tento štát a zriadenie v ňom z pohľadu ľudskosti. Preto je táto kniha taká príťažlivá. Preto je otázka z titulku tejto recenzie na jednu zaujímavú knihu zodpovedaná.

Stanislav Háber

Hrabivci zo všetkých strán, zobuďte sa!

27.02.2018

Zastrelili novinára s jeho priateľkou. Každý normálny človek je zhrozený. Každý normálny človek to odsudzuje. Na Slovensku sa celá spoločnosť navyše zbláznila.

Všetko je možné a teda aj to, že prežívame tisícročia rovnaké problémy

20.04.2017

Je veľký rozdiel medzi operetou a muzikálom?

Je nás viac ako päťdesiat miliónov? Slovák je človek prírodný. ..

19.04.2017

Záujem o prírodu je u nás tradične veľký.

medvede

Japonsko: Medveď zaútočil na turistu a odvliekol ho do lesa, obeť dosiaľ nenašli

15.08.2025 13:30

Neďaleko miesta útoku polícia našla peňaženku obete. Pri neďalekých stromoch tiež zakrvavené tričko.

SR zdravotníctvo sanitky Košice KEX

Upozornila na podvod, vyhodili ju. Napriek verdiktu súdu sa na záchranku vrátiť nemôže

15.08.2025 12:47

„Som rozhodnutá pokračovať až do úplného konca,“ skonštatovala Koránová.

Donald Trump a Vladimir Putin

Hlupák, latku má prinízko, zosmiešnia ho. Americké médiá nenechali na Trumpovi nitku suchú

15.08.2025 12:34

Podľa NYT samit poslúži aj na to, aby sa Rusko zbavila statusu "vyvrhateľa" a odložilo uvalenie prísnych nových amerických sankcií.

ČR Praha sídlo Agrofert

Česko ide od Agrofertu vymáhať dotácie z obdobia, keď bol Babiš vo vláde

15.08.2025 11:57

V rokoch 2017 až 2021, keď bol Babiš premiérom, Agrofert od štátu na dotáciách získal viac než päť miliárd korún.